Przegląd Elektrotechniczny

Najstarsze czasopismo elektryków polskich. Ukazuje się od 1919 roku.

strona w języku polskim english page



Numer: 06/2024 Str. 31

Autorzy: Kaouther Dahmani , Bakhta Naama , Amel Abrouche , Hamid Bouzeboudja , Aboubkr BARAHIMI :

Tytuł: Nowa metaheurystyczna metoda rozwiązywania dynamicznego problemu ekonomicznego i emisji przy uwzględnieniu efektu punktu zaworowego

Streszczenie: Elektrownie cieplne, niezbędne do produkcji energii elektrycznej, stwarzają wyzwania ze względu na emisję szkodliwych gazów, przyczyniających się do zanieczyszczenia środowiska i globalnego ocieplenia. Aby rozwiązać te problemy, zapewniając jednocześnie opłacalną eksploatację, opracowano Dynamiczny Ekonomiczny Wysyłanie Emisji (DEED). W artykule omówiono problemy dynamicznego ekonomicznego wysyłania emisji (DEED), uwzględniając zmieniające się rzeczywiste straty w przekładni i uwzględniając efekty punktu zaworowego, które sprawiają, że DEED nie jest gładkim i bardziej złożonym problemem optymalizacyjnym, wymagającym skutecznej metody optymalizacji. Metoda zaproponowana w tym artykule jest nową metodą metaheurystyczną, inspirowaną stylem życia sępów afrykańskich. Algorytm nazywa się algorytmem optymalizacji sępów afrykańskich (AVOA) i jest najpierw testowany na 36 standardowych funkcjach odniesienia. (AVOA) zastosowano w standardowych 10 i 15 systemach testów jednostkowych, aby sprostać wymaganiom obciążenia 24-godzinnego. Porównanie uzyskanych wyników z innymi badaniami pokazuje, że proponowana metoda przewyższa inne metodyki pod względem redukcji kosztów paliwa, emisji i strat przesyłowych. (Nowa metaheurystyczna metoda rozwiązywania dynamicznego problemu ekonomicznego i emisji przy uwzględnieniu efektu punktu zaworowego)

Słowa kluczowe: Dynamiczny Ekonomiczny Wysyłanie Emisji, metodą metaheurystyczną, efektów punktów zaworowych, algorytmem optymalizacji sępów afrykańskich.

wstecz