Przegląd Elektrotechniczny

Najstarsze czasopismo elektryków polskich. Ukazuje się od 1919 roku.

strona w języku polskim english page



Numer: 05/2024 Str. 222

Autorzy: K. Suresh , K. Porkumaran , A. Sanjeevi-Gandhi , G. Venkatesan , C. Jeeva :

Tytuł: Połączone symulowane wyżarzanie i udoskonalona optymalna konstrukcja pierścienia koronowego oparta na binarnym PSO dla linii przesyłowej wysokiego napięcia

Streszczenie: Naprężenia elektryczne są spowodowane wysokim polem w metalowym kołnierzu na końcu. Wystąpią wyładowania koronowe i powierzchniowe, które mogą spowodować przedwczesne zniszczenie. W ekstremalnych okolicznościach nastąpi całkowite przeskok izolacji. Przy konstruowaniu idealnego izolatora w typowych warunkach brane są pod uwagę zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne działania związane z wyładowaniami. Gdy izolator zostanie poddany działaniu wysokiego napięcia, nastąpi nierównomierny rozkład pola elektrycznego. Zmniejszy to niezawodność izolatora i nastąpi starzenie się. Doprowadzi to do uszkodzenia izolatora i wymiany izolatora. Aby chronić izolator przed większymi uszkodzeniami spowodowanymi nierównomiernym polem elektrycznym, zanegowano użycie pierścienia koronowego w linii przesyłowej wysokiego napięcia. Pierścień koronowy powoduje nierównomierny rozkład pola elektrycznego na jednolite pole elektryczne, dzięki czemu unika się uszkodzenia izolatora. W artykule przedstawiono sposób oceny pola elektrycznego i rozkładu napięcia wzdłuż izolatorów kompozytowych dla napięć systemowych w zakresie od 765 kV prądu przemiennego przy użyciu pakietów oprogramowania opartych na idei techniki analizy numerycznej. W tej pracy wykorzystano ANSYS Maxwell do obliczenia rozkładu pola elektrycznego w zaciskach wysokiego i niskiego napięcia dla różnych średnic i różnych wysokości, zarówno z pierścieniem koronowym, jak i bez niego. ANSYS służy do obliczania wytrzymałości mechanicznej izolatora. Analiza strukturalna, analiza naprężeń i analiza termiczna przeprowadzana w celu sprawdzenia wytrzymałości izolatora podczas dużych sił, dużych naprężeń i wysokiej temperatury. Głównym celem jest zmniejszenie maksymalnego rozkładu pola elektrycznego wzdłuż 220 kV. Optymalizację przeprowadza się poprzez zastosowanie połączonego symulowanego wyżarzania i ulepszonej optymalizacji roju cząstek binarnych (CSAIBPSO).

Słowa kluczowe: Izolator, linia przesyłowa wysokiego napięcia, MAXWELL, połączone symulowane wyżarzanie i ulepszona optymalizacja roju cząstek binarnych.

wstecz