Przegląd Elektrotechniczny

Najstarsze czasopismo elektryków polskich. Ukazuje się od 1919 roku.

strona w języku polskim english page



Numer: 01/2024 Str. 130

Autorzy: Saktioto Saktioto , Faridah Siregar , Yan Soerbakti , Ari Rini , Syamsudhuha Syamsudhuha , Sofia Anita :

Tytuł: Doskonała integracja metamateriału DNG multi-SRR-heksagonalnego z odwróconą górną anteną mikropaskową do zastosowań w technologii 5G przy 3,5 GHz

Streszczenie: Zastosowanie metod inżynierii materiałowej do generowania fal elektromagnetycznych jest stale rozwijane, zwłaszcza w dziedzinie telekomunikacji. Metamateriał to odpowiedni materiał odblaskowy używany do penetracji granic telekomunikacyjnych w celu spełnienia wymaganych specyfikacji anteny i mobilności. W ramach tych badań przeprowadzono opracowanie projektów anten telekomunikacyjnych inspirowanych wielokomórkowymi metamateriałami podwójnie ujemnymi (DNG). Struktura anteny mikropaskowej składa się z miedzianej płytki w kształcie odwróconego trójkąta, nałożonej na górną powierzchnię podłoża FR-4. Ta konstrukcja anteny działa w zakresie częstotliwości 0,05 – 9 GHz dzięki zintegrowaniu struktury metamateriału z sześciokątnym rezonatorem pierścieniowym (SRR) w konfiguracji 3×3. Proponowany metamateriał został pomyślnie zidentyfikowany pod kątem właściwości optycznych DNG, który ma najwyższy bliski zeru współczynnik rezonansu w zakresie częstotliwości 1,98 – 2,71 GHz. Oryginalna antena w kształcie odwróconego trójkąta została zaprojektowana z myślą o wydajności -23,96 dB przy 3,75 GHz. Profil szerokości pasma 1,62 GHz tej samej oryginalnej anteny uzyskano również w połączeniu z metamateriałem SRR o wzorze heksagonalnym charakteryzującym się przesunięciem ku czerwieni przy 3,5 GHz i zmniejszonym współczynnikiem odbicia do -35,94 dB. Ponadto uzyskana wydajność wzmocnienia jest bardziej optymalna przy 4,35 dBi przy częstotliwości 7,26 GHz. Jednak ulepszona konstrukcja anteny z tym wzorem metamateriału może być zastosowana w dziedzinie technologii telekomunikacyjnych sieci 5G.

Słowa kluczowe: heksagonalny, metamateriał, antena mikropaskowa, indeks bliski zeru, rezonator z dzielonym pierścieniem.

wstecz