Numer: 12/2021 Str. 23
Autorzy: Narong Mungkung , Nittaya Gomrat , Somchsai Arunrungrusmi , Wittawat Poonthong , Apidat Songruk , Siriwhut Nilwhut , Toshifumi Yuji , Kongsak Anuntahiranrath , Saktanong Wongcharoen :
Tytuł: Obliczanie i prognozowanie strat technicznych i wpływu rozmiaru linii zasilającej na straty linii dystrybucyjnej za pomocą programu PSS/Adept
Streszczenie: Niniejsze opracowanie miało na celu przedstawienie analizy strat technicznych Urzędu Prowincji Energii Elektrycznej (PEA) w Hatyai. W celu określenia strat technicznych w systemie dystrybucyjnym uwzględnia się straty linii przesyłowej, straty transformatora mocy, straty linii dystrybucyjnej oraz straty transformatora niskiego napięcia i linii dystrybucyjnej. Stwierdzono, że straty transformatora i linii rozdzielczej niskiego napięcia miały maksymalną wartość 79%, a straty techniczne 3,43.. Badanie to miało również na celu określenie strat linii rozdzielczych za pomocą modelu elektrycznego i przedstawienie metody oceny strat mocy jako metody poprawy w celu zmniejszenia kosztów badania zarówno doboru transformatora, jak i kondensatora. Ponadto badanie ma na celu zwiększenie wydajności i niezawodności systemu dystrybucyjnego poprzez zmniejszenie strat technicznych poprzez zwiększenie rozmiaru zasilacza, korekcję współczynnika mocy, zmniejszenie impedancji zasilacza i zmniejszenie strat transformatora. Stwierdzono, że straty linii mają dużą wartość na linii końcowej. Stwierdzono, że zmniejsza się to, gdy obciążenia mają stały rozkład i znajdują się blisko źródła. Oznacza to, że straty linii mają mniejszą wartość, gdy linie prowadzące mają większy rozmiar. Zaobserwowano, że zarówno rozkład obciążenia, jak i rozmiary linii ołowianych wpływają na straty w linii dystrybucyjnej.
Słowa kluczowe: straty mocy, linia dystrybucyjna, PSS/Adept