Przegląd Elektrotechniczny

Najstarsze czasopismo elektryków polskich. Ukazuje się od 1919 roku.

strona w języku polskim english pageNumer: 02/2021 Str. 72

Autorzy: Adam Muc , Jan Iwaszkiewicz , Piotr Mysiak , Leszek Piechowski :

Tytuł: System zasilania falowników wielopoziomowych wykorzystujący wielopulsowe prostowniki z dławikami sprzężonymi magnetycznie Streszczenie. W artykule przedstawiono propozycje systemów zasilania falownika wielopoziomowego, która oparta została na

Streszczenie: W artykule przedstawiono propozycje systemów zasilania falownika wielopoziomowego, która oparta została na wielopusowym przekształtniku AC/DC. Prezentowany układ zastosowano do zasilania trójpoziomowego falownika NPC. Został on zbudowany na bazie mostków diodowych zasilanych z sieci trójfazowej i połączonych równolegle przez system sieciowych dławików sprzężonych magnetycznie. Dławiki służą do przesuwania w fazie kolejnych napięć sieci, w taki sposób, aby uzyskać wielofazowy system napięciowy, który umożliwi zasilanie mostków prostowniczych. Taka konstrukcja systemu zasilania pozwala ograniczać wyższe harmoniczne prądu, co prowadzi do znacznej redukcji współczynnika zniekształceń prądu i poprawy kompatybilności systemu.

Słowa kluczowe: dławiki sprzężone magnetycznie, NPC, falowniki napięcia, analiza harmonicznych, prostowniki wielopulsowe.

wstecz